Spousta malých skutků činí život velkým.

Zeleninové pokrmy

 

 

 

 

KOŘENOVÁ ZELENINA
netradičně

 

 

Zeleninové
KROKETY

200 g mrkve, 100 g celeru, 100 g kedlubnu, 100 g petržele, masový vývar, sůl, mletý černý pepř, jedno vejce, jedna až dvě lžíce strouhanky, strouhaný tvrdý sýr, sezamová semínka, olej, pažitka, jeden rohlík

 

Mrkev, petržel, kedluben a celer očistíme a nakrájíme na menší kousky. Nakrájenou zeleninu osolíme a osmažíme na oleji. Potom ji podlijeme menším množstvím masového vývaru, přikryjeme pokličkou a necháme dusit do měkka. Během dušení podle potřeby podléváme vývarem. Pak zeleninu rozmačkáme vidličkou a necháme vychladnout. Do masy přidáme předem namočený a vymačkaný rohlík, nakrájenou pažitku, žloutek, strouhanku, sezamová semínka, strouhaný tvrdý sýr a tuhý sníh z bílku. Osolíme, opepříme a promícháme. Z masy formujeme menší krokety, které smažíme na pánvi v rozpáleném oleji. Podáváme s vařenou zeleninou.

 

 

Zeleninový
DORT SE SÝREM

Těsto: 220 g polohrubé mouky, 50 g hladké mouky, sůl, 100 g másla, jedno vejce, tři lžíce vlažné vody

Náplň: 500 g míchané kořenové zeleniny, pět vajec, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, 150 g kysané smetany, jedna až dvě lžíce hladké mouky, sůl, mletý černý pepř, zeleninový vývar, mléko, pažitka, petrželová nať

 

Z mouky, soli, másla, vejce a vody vypracujeme hladké těsto, které rozválíme na pomoučeném vále. Těsto přeneseme do vymaštěné, moukou vysypané kulaté formy a vyložíme jím její dno i boky. Na těsto rozložíme vychladlou zeleninu, zalijeme ji smetanovo-sýrovou směsí a dáme péct do vyhřáté trouby. Po vychladnutí dort vyklopíme, nakrájíme na kousky a ozdobíme petrželovou natí.

Náplň: Očištěnou a nakrájenou zeleninu dáme vařit do zeleninového vývaru. Potom zeleninu scedíme a necháme vychladnout. Celá vejce rozšleháme, smícháme je se smetanou, mlékem, moukou a nastrouhaným tvrdým sýrem. Přidáme nakrájenou pažitku a petrželovou nať. Osolíme, opepříme a promícháme.

Bramborová
VŠEHOCHUŤ

Tipy do kuchyně:

  • Když brambory na 20 minut namočíte do studené vody, vyloučí se část škrobu a nebudou tak mazlavé.
  • Do vody, v níž vaříme brambory na přípravu salátu, bychom měli přidat trochu octa, aby se nerozvařily. Odstavíme je před dovařením a necháme v páře dojít.
  • Pro zlepšení chuti starých, ale stále zdravých brambor, přidáme do vody trochu petrželové nebo celerové natě.
  • Pokud jsme přesolili polévku, asi deset minut v ní povaříme několik rozkrojených brambor, které přebytečnou sůl vstřebají.

 

Bramborové
ŘÍZKY S NÁPLNÍ

600 g brambor, hrubá mouka, jeden žloutek, sůl, strouhanka na obalení, olej na smažení, sýr feta na ozdobu

Náplň: jedna cibule, čerstvé žampiony, jedno vejce, sůl, mletý černý pepř, nasekaná petrželová nať

 

Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout. Potom je jemně nastrouháme, přidáme sůl, žloutek a hrubou mouku. Vypracujeme těsto, které rozdělíme na stejné části. Každou část roztáhneme do větší placky, naplníme vychladlou náplní, přeložíme napůl a zformujeme řízky. Obalíme ve strouhance a smažíme na oleji z obou stran. Smažené řízky posypeme kousky sýra feta.

Náplň: Drobně nakrájenou cibuli orestujeme na oleji současně s nakrájenými žampiony. Přidáme rozšlehané vejce a uděláme hustou omeletu, kterou necháme vychladnout. Osolíme, opepříme, přidáme nasekanou petrželku a promícháme.

 

 

ZAPEČENÉ brambory

1200 g brambor, sůl

Náplň: 250 g bryndzy, 0,2 l kysané smetany, mletý černý pepř, nasekaný kopr

Na zálivku: dvě vejce, smetana na vaření

 

Brambory uvařené ve slupce nakrájíme na kolečka. Bryndzu smícháme s kysanou smetanou. Přidáme kopr, opepříme a promícháme. Do vymaštěné zapékací mísy střídavě klademe vrstvy nakrájených brambor, které osolíme a zaléváme náplní. Končíme vrstvou brambor. Celá vejce rozšleháme, přidáme smetanu na vaření, osolíme a promícháme. Naplněnou zapékací mísu zalijeme smetanovou směsí s vejci, vložíme do vyhřáté trouby a zapečeme.

CUKETY,
patisony, baklažány

Podzim hýří nejen pestrými barvami, ale také bohatstvím zralých plodů. I vaření je v tomto období jednodušší a pestřejší – stačí si vybrat jednu zeleninu nebo jich zkombinovat několik.

 

 

Míchaná
ZELENINOVÁ SMĚS

cuketa, baklažán, patison, cibule, prolisovaný česnek, mleté vepřové maso, rajčata, sůl, mletý černý pepř, majoránka, olej

 

Mleté maso ochutíme solí, pepřem, majoránkou a necháme 20 minut odstát na chladném místě. Po odležení ho prudce osmažíme na oleji. Cuketu, baklažán, patison a cibuli nakrájíme na menší kousky, které asi v polovině opékání přidáme k masu. Oloupaná rajčata zbavená semen současně s prolisovaným česnekem přidáme k masu se zeleninou. Promícháme a podusíme do měkka. Posypeme strouhaným sýrem a podáváme s rýží.

 

 

PLNĚNÉ cuketové kousky

jedna větší cuketa, 120 g taveného sýra, 150 g mletého vepřového masa, 80 g barevných paprik, sůl, mletý černý pepř, majoránka, petrželová nať, mletá sladká červená paprika, chilli, tykvová semínka bez slupek, kysaná smetana, olej

 

Cuketu podélně rozkrojíme a vnitřek z ní vydlabeme. Každou část cukety pak rozkrojíme na tři stejné kousky. Mleté maso ochutíme solí, pepřem, paprikou, majoránkou a chilli. Promícháme a necháme 10 minut stát. Potom maso opečeme za stálého obracení do měkka. Papriky nakrájíme na kousky, osolíme a prudce orestujeme na oleji. Přidáme opečené maso, petrželku a promícháme. Vydlabané časti cuket potřeme taveným sýrem a na něj dáme připravenou náplň. Posypeme tykvovými semínky a pokapeme opepřenou kysanou smetanou.

Po naplnění tři kousky cuket spojíme grilovací jehlou. Položíme je na vymaštěný plech a zapečeme ve vyhřáté troubě.

Cibulové VARIACE

Při vaření se bez cibule skoro neobejdeme. Nemusí však být jen doplňkem, může se stát i královnou našeho menu.

PEČENÁ cibule

400 g barevných cibulí, 40 g šunky, 20 g červené papriky, 100 g taveného sýra, nastrouhaný tvrdý sýr, olej, sůl, mletý černý pepř, petrželová nať

 

Z očištěných cibulí odřízneme vrchní část a dáme stranou. Vnitřek vydlabeme. Část vydlabané hmoty, šunku a červenou papriku nakrájíme na kostičky a promícháme je s taveným sýrem a petrželovou natí. Směs osolíme, opepříme a naplníme jí vydlabané cibule. Zapékací mísu potřeme olejem, naskládáme do ní naplněné cibule, kloboučky položíme vedle a pečeme.

Před dokončením cibule posypeme strouhaným sýrem a necháme zapéct. Před podáváním kloboučky položíme na vršek zapečených cibulí.

 

 

Cibulový KOLÁČ

Těsto: 250 g polohrubé mouky, jedno vejce, sůl, 125 g másla, jedna až dvě lžíce studené vody

Náplň: 600 g cibule, olej, sůl, mletý černý pepř, 200 g kysané smetany, čtyři vejce, 100 g strouhaného tvrdého sýra, 100 g prorostlé slaniny

 

  1. Z mouky, másla, vejce a vody vypracujeme hladké těsto, které rozválíme na pomoučněném válu.
  2. Cibuli očistíme a nastrouháme. Prorostlou slaninu nakrájíme na menší kousky.
  3. V pánvi na oleji orestujeme cibuli se slaninou. Kysanou smetanu smícháme s vejci, solí a pepřem.
  4. Na vymaštěný plech dáme rozválené těsto a rozložíme na něj cibulovou náplň. Osolíme, opepříme, zalijme kysanou smetanou s vejci a posypeme strouhaným sýrem. Vložíme do vyhřáté trouby a upečeme. Vychladlý koláč nakrájíme na kousky.

 

 

Plněná CIBULOVÁ KOLEČKA

3 větší cibule, nakrájené plátky šunky, nahrubo nastrouhaný sýr, petrželová nať, sůl, mletý černý pepř, ovčí sýr

Těstíčko: jedno až dvě vejce, sůl, mletý černý pepř, hladká mouka, mléko

 

Oloupané cibule nakrájíme na kolečka, osolíme je, opepříme a necháme chvíli stát. Potom mezi dvě kolečka vložíme plátek šunky, strouhaný sýr a kousek petrželky. Naplněná kolečka k sobě přitiskneme, obalíme v hladké mouce a v těstíčku. Smažíme na oleji z obou stran. Hotové posypeme ovčím sýrem.

Těstíčko: Vejce rozšleháme, přidáme trochu mléka, sůl, pepř a hladkou mouku.

Zásobárna VITAMINŮ

ZELNÝ NÁKYP

700 g kyselého zelí, 700 g vařených brambor, 100 g prorostlé uzené slaniny, 100 g měkkého salámu, dvě vejce, 0,2 l kysané smetany, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, sůl, mletý černý pepř

 

  1. Kyselé zelí scedíme a nakrájíme na menší kousky. Potom ho vložíme do hrnce, zalijeme vodou a povaříme pět až deset minut. Po uvaření scedíme a necháme vychladnout.
  2. Brambory uvařené ve slupce oloupeme a nakrájíme na plátky.
  3. Prorostlou slaninu a salám nakrájíme, sýr nastrouháme. Do smetany přidáme vejce a společně promícháme.
  4. Zapékací misku potřeme olejem a vysypeme strouhankou. Do ní naskládáme po vrstvách kyselé zelí, kousky slaniny, kolečka salámu a plátky brambor. Každou vrstvu osolíme, opepříme a posypeme strouhaným sýrem. Smetanu smíchanou s vejci nalijeme na vrchní část nákypu. Plnou mísu vložíme do vyhřáté trouby a dáme zapéct. Po zapečení nakrájíme na porce a posypeme petrželovou natí.

 

ZELNÉ KOLÁČKY

Těsto: 0,25 l mléka, 40 g droždí, 200 g polohrubé mouky, dva žloutky, 80 g másla, 80 g moučkového cukru, 300 g hrubé mouky, špetka soli

Náplň: 700 g hlávkového zelí, olej, moučkový cukr, mletá skořice, rozinky

 

Do vlažného mléka přidáme droždí, špetku soli, trochu cukru a na teplém místě necháme vzejít kvásek. Do misky dáme prosátou polohrubou a hrubou mouku, změklé máslo, moučkový cukr, žloutky a kvásek. Vypracujeme hladké těsto, které přikryjeme a na teplém místě necháme kynout. Pak ho rozválíme na pomoučněném válu a kulatou formičkou vykrajujeme koláčky. Uprostřed každého koláčku vyhloubíme jamku, okraje potřeme vejcem a do středu vložíme náplň. Ozdobíme rozinkami a přendáme na plech pokrytý papírem na pečení. Pečeme ve vyhřáté troubě, po upečení posypeme moučkovým cukrem.

Náplň: Nastrouhané zelí udusíme na oleji do měkka. Přidáme moučkový cukr, mletou skořici, promícháme a necháme vychladnout. Náplň klademe do středu koláčků.

 

 

 

ZELNÉ PLACKY

hlávkové zelí, hladká mouka, sůl, mletý černý pepř, vegeta, majoránka, mletý kmín, dvě vejce, olej, sekaná petrželová nať, měkký salám, mléko, lžička kypřicího prášku do pečiva

 

Očištěné a nastrouhané zelí osolíme a necháme pět minut stát. Potom do zelí přidáme nakrájený salám, trošku mléka, petrželku, pepř, vegetu, majoránku, kmín, dva žloutky a ušlehaný sníh ze dvou bílků. Zahustíme moukou s kypřicím práškem a dobře promícháme. Z těsta tvarujeme malé kulaté placičky, které smažíme na oleji z obou stran. Podáváme se zeleninovou přílohou.

BRAMBORY trochu jinak

Bez brambor si už náš jídelníček nedovedeme představit. Dodávají nám nejen energii, ale jsou také nejlevnějším zdrojem vitaminu C.

 

BRAMBOROVÉ KOŠÍČKY

osm středně velkých brambor uvařených ve slupce, jedna větší cibule, olej, 150 g slaniny, 80 g tvarohu, jedno vejce, jedna lžíce nasekané petrželové natě, sůl, mletý černý pepř

 

Brambory podélně rozkrojíme na poloviny a středy vydlabeme tak, aby vznikly košíčky silné asi půl centimetru. Slaninu drobně nakrájíme, osmažíme, přidáme jemně nasekanou cibuli, polovinu vydlabaných a nakrájených brambor a osmažíme. Odstavíme, přidáme tvaroh, vejce, petrželovou nať, sůl, pepř a dobře promícháme. Bramborové košíčky poskládáme na vymaštěný pekáč a naplníme směsí. Pokud jí trochu zbyde, rozložíme ji kolem brambor. Všechno pokapeme olejem a ve vyhřáté troubě zapečeme. Zbylé vydlabané brambory můžeme opéct na oleji a podávat se zapečenými košíčky.

 

 

GRATINOVANÉ BRAMBORY

750 g menších brambor, 200 g cibule, olej, sůl, mletý černý pepř, 150 g kysané lahůdkové smetany, 80 g tvrdého sýra, jedna lžička másla

 

Brambory oloupeme, umyjeme a nakrájíme na kolečka. Polovinu vložíme do vymazané zapékací nádoby, osolíme a opepříme. Na oleji osmažíme cibulku nakrájenou na kolečka, jemně osolíme, promícháme a rozložíme na brambory. Zbylé brambory poskládáme na cibuli, osolíme, opepříme a zalijeme rozmíchanou kysanou smetanou. Vložíme do vyhřáté trouby a zapékáme asi 15 minut. Potom brambory posypeme jemně nastrouhaným sýrem, pokapeme rozpuštěným máslem a do růžova zapečeme. Podáváme jako lehkou večeři se zeleninovými saláty nebo jako přílohu k masu. Jídlo můžeme připravit i z vařených brambor, čímž se doba zapékání zkrátí.

 

ZAPÉKANÉ BRAMBORY S HOUBAMI

700 g brambor vařených ve slupce, jedna cibule, 250 g čerstvých nebo mražených hub, 100 g šunky, dvě vejce vařená natvrdo, sůl, mletý černý pepř, mletý kmín, olej, jedno vejce, 0,1 l smetany, vegeta

 

Brambory oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka. V hlubší pánvi na trošce oleje osmažíme drobně nakrájenou cibulku, přidáme nakrájené houby, osolíme a za stálého míchání usmažíme. Ochutíme kmínem a pepřem, přidáme nadrobno nakrájenou šunku a zamícháme. Zapékací nádobu vymastíme olejem, naskládáme do ní polovinu brambor, osolíme, na ně rozložíme houbovou směs, na kolečka nakrájená vařená vejce a přikryjeme druhou částí brambor. Ve smetaně rozšleháme vejce, ochutíme vegetou, vylijeme na brambory a ve vyhřáté troubě zapečeme.

ZELÍ na několik způsobů

Syrové i kyselé zelí je velmi zdravé, čistí krev, zvláčňuje pokožku a ženy by si ho měly vysloveně dopřávat, protože vyrovnává a zahlazuje vrásky. Tepelným zpracováním sice část svých vitaminů ztrácí, ale získává na chuti.

 

ZELNÁ POLÉVKA S VEPŘOVÝM MASEM

500 g hlávkového zelí, jedna cibule, 150 g vepřového masa, olej, stroužek česneku, jedna mrkev, jedna petržel, dvě brambory, dvě rajčata, sůl, mletý pepř, 0,15 l zeleninového vývaru z bujonu

 

Hlávkové zelí očistíme, vyřízneme košťál a nakrájíme na nudličky. Na oleji osmahneme očištěnou, nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájené maso a za stálého míchání osmažíme. Osolíme, podlijeme vodou a dusíme do poloměkka. Přidáme očištěnou, na kostičky nakrájenou mrkev, petržel i česnek, podlijeme zeleninovým vývarem a dusíme asi deset minut. Brambory oloupeme, nakrájíme na kostky a spolu se zelím přidáme k masu. Dolijeme vodou, opepříme a vaříme takřka do měkka. Nakonec přidáme rajčata a vaříme, dokud vše není zcela měkké.

 

 

SALÁT Z HLÁVKOVÉHO ZELÍ

jedna menší hlávka zelí, asi 500 g, dvě kyselejší jablka, 150 g rybího filé, 100 g naložených žampionů, hrst jader vlašských ořechů, sůl, mletý pepř, dvě lžíce oleje, lžička citronové šťávy

 

Zelí očistíme, omyjeme a vyřízneme tuhý košťál. Potom nakrájíme nebo nahrubo nastrouháme a dáme do hlubší mísy. Osolíme, promícháme a necháme nejméně 20 minut odležet. Z jablek odstraníme jaderníky, nakrájíme na kostky a pokapeme citronovou šťávou, aby nezhnědla. Rybí filé také pokrájíme na kostky, osolíme a dozlatova osmažíme na oleji. Zelí v ruce vymačkáme, přeložíme do jiné nádoby, přidáme připravená jablka, filé, nakrájené žampiony, jemně osolíme, opepříme a promícháme. Ochutíme octem, cukrem, znovu promícháme a zase necháme chvíli odstát.

Před podáváním salát posypeme posekanými vlašskými ořechy.

 

 

 

MASOVÉ KULIČKY V ZELÍ

300 g mletého vepřového masa, jedno vejce, 100 g uvařené rýže, mletý pepř, sůl, olej, 500 g hlávkového zelí, jeden bobkový list, čtyři zrnka nového koření, 100 g rajčatového protlaku, cukr

 

Mleté maso dáme do mísy, přidáme vejce, očištěnou a nadrobno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek, rýži, osolíme, opepříme a dobře promícháme. Ze směsi tvarujeme menší kuličky, osmažíme je ze všech stran na oleji, vyndáme a odložíme na teplém místě. Do hrnce dáme dvě lžíce oleje, přidáme očištěné a nakrájené zelí, osolíme, podlijeme vodou a krátce podusíme. Přidáme bobkový list, nové koření, rajčatový protlak, promícháme a dusíme skoro do měkka. Do zelí vložíme opečené masové kuličky, podle potřeby podléváme vodou a udusíme do měkka. Zelí ochutíme cukrem, jemně promícháme a necháme chvíli uležet.

Nejen pro vegetariány

Cuketa na první pohled připomíná okurku, na rozdíl od ní se však používá tepelně zpracovaná. Není chuťově výrazná, proto velmi dobře přebírá chuť koření a dalších přísad na pánvi nebo vpekáči. Je snadno stravitelná, křehká, nemastná a příprava jídel z ní zabere jen málo času.

 

Zapečená plněná cuketa

cuketa (800 g), sůl, 300 g mletého vepřového masa, jeden rohlík, 0,1 l mléka, jedno vejce, mletý černý pepř, majoránka, olej, osm plátků sýra, 0,2 l zeleninového vývaru

 

Cuketu oloupeme, nakrájíme na válečky dlouhé 4 cm a dužninu vydlabeme. Osolíme a necháme chvíli stát. V míse smícháme maso s rohlíkem namočeným v mléce, přidáme vejce, osolíme, opepříme, ochutíme majoránkou a dokonale promícháme. Cuketové válečky položíme do pekáče, rozdělíme na ně masovou směs, pokapeme olejem, podlijeme vývarem a ve vyhřáté troubě upečeme. Na každý kousek položíme plátek sýra a zapékáme, dokud sýr nezačne měknout.

 

 

Cuketa na červeném víně

500 g mladé cukety, jedna malá cibule, olej, 100 g žampionů, 80 g mrkve, 80 g celeru, čtyři rajčata, 0, 15 l červeného vína, 80 g mandlí, sůl, mletý černý pepř, půl lžičky cukru

 

Umytou cuketu nakrájíme na kolečka, osolíme a necháme stát. Na oleji zpěníme očištěnou a nakrájenou cibuli, přidáme žampiony, mrkev a celer a krátce společně osmažíme. Podlijeme vodou, osolíme a dusíme takřka do měkka. Přidáme cuketu, nakrájená rajčata, mandle, podlijeme vínem a udusíme do měkka. Ochutíme cukrem a podáváme s dušenou rýží a zeleninovým salátem.

 

 

 

Zelenina na kari

500 g mladé cukety, 100 g mrkve, 100 g celeru, lžička vegety, lžička kari koření, olej, 0,1 l bílého vína, 1/2 kostky zeleninového bujonu, mletý černý pepř, kopr

 

Cuketu oloupeme, nakrájíme na kostky, posypeme vegetou a promícháme. Očištěnou mrkev a celer nakrájíme na tenké nudličky. V hlubší pánvi zahřejeme trochu oleje, přidáme mrkev a celer a za stálého míchání krátce osmažíme. Posypeme kari kořením, přidáme cuketu, podlijeme vínem, vývarem připraveným z bujonu a 0,1 l vody a dusíme takřka do měkka. Podle chuti opepříme, posypeme nasekaným koprem, promícháme a podáváme s chlebem nebo dušenou rýží.

 

 

Špenát pro každého

Špenát má blahodárný vliv na duševní zdraví ve vyšším věku a také lidé s vysokým krevním tlakem by ho měli jíst co nejčastěji. Patří rovněž mezi zeleniny, které pomáhají při prevenci rakoviny.

 

 

Slaný špenátový koláč

400 g listového těsta, hladká mouka, 450 g čerstvého špenátu nebo 150 g špenátového protlaku, 250 g jemného tvarohu, jedna lžíce pikantního sýra (niva), jedna cibule, jedna lžíce oleje, sůl, pepř, jedna lžička mletého kmínu, čtyři vejce, celý kmín

 

Listové těsto rozdělíme na poloviny a obě postupně rozválíme na pomoučeném vále. Jednu část těsta vložíme do hlubšího plechu tak, aby po stranách trochu přesahovalo. Špenát umyjeme, odstraníme stonky, nakrájíme, mražený špenát necháme trochu rozmrazit. Špenát, tvaroh a strouhaný sýr dáme do mísy. Přidáme na oleji osmaženou cibuli, osolíme, opepříme, ochutíme kmínem a vmícháme tři žloutky. Nakonec ještě vmícháme tuhý sníh ze tří bílků a směs vylijeme na připravené těsto. Přikryjeme druhou částí těsta, okraje k sobě jemně přitiskneme, povrch těsta potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem, propícháme vidličkou a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme deset minut při nejvyšší teplotě, potom teplotu stáhneme na polovinu a upečeme dozlatova.

 

 

Drůbeží rolky plněné špenátem

600 g kuřecích prsíček, sůl, pepř, čtyři větší stroužky česneku, 450 g čerstvých nebo 150 g mražených špenátových listů, 100 g strouhaného tvrdého sýra, 150 g karotky, 150 g slaniny, 0,2 l kuřecího vývaru

 

Z kuřecích prsíček uděláme osm řízků a přes potravinářskou fólii naklepeme do tenka. Fólii odstraníme, řízky osolíme, opepříme a potřeme prolisovaným česnekem. Umyté špenátové listy dáme na síto, přelijeme vařící vodou a necháme okapat; mražené špenátové listy necháme mírně rozmrazit a vodu jemně vytlačíme. Připravené špenátové listy potom rozložíme na řízky, osolíme, posypeme sýrem a na každý dáme tři kousky překrojené karotky. Řízky svineme a uložíme do vymaštěného pekáče těsně vedle sebe. Podlijeme vývarem, pokapeme olejem a ve vyhřáté troubě pečeme 20 – 25 minut. Asi pět minut před dopečením rolky obložíme plátky slaniny. Během pečení poléváme výpekem. Podáváme s bramborovou kaší a zeleninovým salátem.

 

Masové kuličky ve špenátové omáčce

250 g mletého masa dvou druhů (hovězí, vepřové), jeden stroužek česneku, jeden rohlík, jedno vejce, sůl, pepř, půl lžičky mleté červené papriky, půl lžičky mletého kmínu, olej nebo tuk na pečení

Omáčka: 1 kg čerstvého nebo 300 g mraženého špenátu, dvě mladé cibulky, dvě lžíce oleje, jedna kostka zeleninového bujónu, jedna lžička kari koření, 0,2 l smetany ke šlehání, jedna lžička maizeny, sůl

 

Mleté maso vložíme do mísy. Nakrájený rohlík zalijeme vařící vodou a necháme postát. K masu přidáme prolisovaný česnek, rozšlehané vejce, opepříme, ochutíme kmínem, paprikou a osolíme. Rohlík jemně vyždímáme, přidáme k masu a směs dobře promícháme. Mokrou rukou tvarujeme malé kuličky, které opékáme na rozpáleném oleji, vyndáme a uložíme na teplém místě.

 

Omáčka: Špenátové listy umyjeme a zbavíme stonek, mražené listy necháme mírně rozmrznout. V hlubší pánvi osmažíme na oleji očištěnou pokrájenou cibulku, přidáme bujón, kari koření, promícháme, zalijeme 0,25 l vody a přivedeme do varu. Vložíme špenátové listy a za občasného míchání krátce povaříme. Ve smetaně rozmícháme maizenu, vylijeme do špenátu a krátce povaříme. Podle chuti osolíme a podáváme s kuličkami.

Když rostou kedlubny

Kedlubny jsou nejchutnější a nejzdravější v syrovém stavu, protože mají poměrně vysoký obsah vitaminu C. Jejich hlavní výhodou je to, že je máme k dispozici od časného jara až do pozdní zimy.

 

 

Kedlubnová pomazánka s křenem

300 g kedlubny, polovina citronu, jedna lžička nastrouhaného křenu, dvě vejce uvařená natvrdo, dvě sladkokyselé okurky, dvě lžíce majonézy, 100 g rostlinného másla, dvě mladé cibulky s natí, sůl, pepř

 

Kedlubnu očistíme, umyjeme, nastrouháme na jemném struhadle, vložíme do mísy, pokapeme šťávou z citronu a necháme chvíli stát. V druhé míse utřeme majonézu s máslem do pěny, přidáme oloupaná nakrájená vejce, nastrouhané okurky, osolíme, opepříme a promícháme. Z nastrouhané kedlubny vymačkáme šťávu, vmícháme do máslové pěny, přidáme na jemném struhadle nastrouhaný křen, nakrájenou cibulku i s natí a promícháme. Před podáváním uložíme na dvacet minut do ledničky. Pomazánku můžeme ozdobit plátky rajčaty a kolečky uvařeného vejce.

 

 

Plněné kedlubny

Osm mladých kedluben, 15 g uvařené rýže, 150 g mletého vepřového masa, půlka cibule, dvě lžíce oleje, jedno vejce, sůl, pepř, půl lžičky mletého kmínu, 0,15 l zeleninového vývaru

 

Kedlubny oloupeme, vršky odkrojíme a vnitřek vydlabeme tak, aby zůstal asi půl centimetru silný okraj. Na oleji osmažíme očištěnou nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené vydlabané části kedlubny, osolíme, osmažíme. Přidáme mleté maso, podlijeme polovinou zeleninového vývaru a krátce podusíme. Do směsi přidáme uvařenou rýži, vejce, kmín, opepříme a promícháme. Připravené kedlubny uložíme do vymaštěného pekáče, naplníme nádivkou, podlijeme zbylým vývarem a dáme zapéct. Podáváme se sezónní zeleninou.

 

 

Kedlubnová příloha

Čtyři kedlubny nebo 200 g kedlubny gigant, jedna malá cibule, dvě lžíce oleje, jedna lžíce hladké mouky, 0,2 l smetany na vaření, sůl, cukr, ocet, kopr

 

Kedlubny oloupeme, umyjeme a nastrouháme na větším struhadle. V hlubší pánvi na oleji osmažíme očištěnou a nakrájenou cibuli, přidáme nastrouhanou kedlubnu a za stálého míchání osmažíme. Zalijeme trochou vody, osolíme a vaříme do poloměkka. Samostatně rozmícháme hladkou mouku, vlijeme do základu a za stálého míchání vaříme, dokud příloha nezačne houstnout. Pokudi je příliš hustá, podle potřeby dolijeme vařící vodu. Ochutíme cukrem, octem a před podáváním posypeme nasekaným koprem.

Blíží se období chřestu

Květen a červen jsou sezonou první jarní zeleniny – chřestu. Na této velmi lahodné a jemné zelenině si pochutnávali už faraoni i římští labužníci, kteří si cenili také její léčivé účinky.

 

 

Kuřecí polévka s chřestem

200 g kuřecího masa, 150 g kořenové zeleniny, jedna malá cibule, pět zrnek celého pepře, jedna zeleninová paprika, 100 g chřestu, vegeta, petrželová nať

 

Kuřecí maso vložíme do 1,5 l studené vody a přivedeme do varu. Přidáme očištěnou nakrájenou kořenovou zeleninu, umytou cibuli, osolíme, opepříme a na mírném ohni vaříme téměř do měkka. Papriku očistíme, nakrájíme a vložíme do polévky. Očištěný chřest umyjeme, nakrájíme, přidáme do polévky a uvaříme do měkka. Před podáváním posypeme nakrájenou petrželovou natí a ochutíme vegetou.

 

 

Zeleninový salát s chřestem

200 g celeru, jedna lžička citronové šťávy, tři brambory uvařené ve slupce, jedna cibule, 100 g žampiónů (sterilizované), 150 g sterilizovaného chřestu, sůl, pepř, dvě lžíce ochucené majonézy, jedna lžíce zakysané smetany, dvě vejce uvařená natvrdo, petrželová nať

 

Očištěný celer nakrájíme na kostky a v mírně osolené vodě uvaříme do měkka. Scedíme, přendáme do mísy, pokapeme citronovou šťávou a promícháme. Přidáme oloupané na kostky nakrájené brambory, očištěnou nadrobno nakrájenou cibuli, nakrájené žampiony, osolíme, opepříme a promícháme. Smetanu smícháme s ochucenou majonézou a jemně vmícháme do salátu spolu s nakrájeným chřestem. Podáváme na topinkách ozdobené vařenými vejci, kečupem a petrželovou natí.

 

 

Zapékaný chřest v sýrové omáčce

500 g chřestu, sůl, 150 g tvrdého sýru, 0,1 l zakysané smetany, dvě vejce, pepř, muškátový oříšek, olej, dvě rajčata, petrželová nať

 

Chřest očistíme, dáme na síto a vložíme na pět minut do vařící osolené vody. Vyndáme a na sítě necháme okapat. Nastrouhaný tvrdý sýr rozmícháme ve smetaně, přidáme rozšlehaná vejce a promícháme. Chřest rozložíme do vymaštěného pekáče, zalijeme sýrovou směsí, okořeníme pepřem a špetkou nastrouhaného muškátového oříšku. Ve vyhřáté troubě zapečeme. Ozdobíme nakrájenými rajčaty a petrželovou natí. K přípravě můžeme použít i sterilizovaný chřest, v tom případě ho nevaříme.

 

 

Přivítejme jarní dny

Velikonoční stůl je pro většinu z nás spojen s uzeným masem a jehněčím. Letos je můžeme připravit i podle některého z těchto receptů.

 

Pečená šunka se švestkami

1500 g uzené šunky, osm sušených švestek, 50 ml koňaku, kari koření

Jablkové čatní: 100g strouhaného kokosu, 500 g jablek, 600 g cibule, dva stroužky česneku, jedna červená paprika, 150 g krystalového cukru, 150 ml bílého vinného octa, jedna lžička hořčičných semínek, jedna lžička cayenského pepře, jedna lžička soli

 

Šunku omyjeme, osušíme. Doprostřed uděláme ostrým nožem otvor po celé délce. Švestky umyjeme a na půl hodiny namočíme do koňaku. Potom jednu po druhé vtlačíme do otvoru v mase. Pak maso ze všech stran potřeme silnou vrstvou kari, pokapeme vínem, vložíme do fólie na pečení a pevně uzavřeme. Fólii nahoře několikrát propíchneme jehlicí. Při

Kontakt

Tomáš Nádeníček

tomasnadenicek@seznam.cz

Vyhledávání

 

Novinky

12.01.2010 10:31

Co jsou vůbes Vánoce?

CO JSOU VŮBEC VÁNOCE?   Vánoce jsou křesťanskými svátky spojenými s oslavou narození Ježíše Krista. Slovo „Vánoce“ pochází z německého „Weihnachten“ - svaté noci. Předzvěstí samotných Vánoc je doba adventní (z latinského slova „adventus“ nebo-li příchod). Advent je čtyřtýdenní předvánoční...
16.10.2009 10:57

Bohmerův vynález....

Solární pec za pět dolarů pomůže světu, věří její autor…….   Solární trouba s názvem Kjóto box od holandského vynálezce Jona Bohmera   Nairobi - Když si v Keni žijící Nor Jon Bohmer jednoho dne sedl se svými dcerami k jednoduchému projektu, netušil, že spolu objeví řešení hned několika...
14.10.2009 18:52

Adobe photoshop scela zdarma...

Adobe photoshop zdarma kdykoliv a kdekoliv   Adobe představil betaverzi svého velkolepého projektu, který se jmenuje Adobe Photoshop Express a nejde o nic jiného než o online nástroj s fantastickými možnostmi pro úpravu fotek ve stylu Adobe photoshop. Pokud máte přístup na internet a...
13.09.2009 10:38

Konec autorezervy v Čechách...

Konec rezervy? Od úterý u mnoha aut Součástí povinné výbavy většiny novějších aut již nebude od 15. září rezervní kolo. Vyplývá to z nové vyhlášky ministerstva dopravy (MD) číslo 283/2009, o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu vozidel, která nabude účinnosti toto...
23.08.2009 13:55

VIRUS!!!!!!

Nový trojský kůň ohrožuje české a slovenské počítače V Česku a na Slovensku se v červnu objevil nový virus s názvem Bredolab, který se hned stal největší tuzemskou počítačovou hrozbou. V obou zemích měl tento trojský kůň mezi všemi viry podíl sedm procent. Překonal tak dokonce zákeřný červ...

EMINA © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode