Spousta malých skutků činí život velkým.

Pozor na úsporné zářivky

25.12.2010 18:26

Úsporné žárovky představují zdravotní riziko, hlavně pro těhotné a děti

Kompaktní zářivky, někdy označované jako úsporné žárovky, brzy jediný možný zdroj osvětlení, jaký bude možné v obchodní síti kvůli nařízení Evropské unie běžně koupit, představují podle odborníků značné zdravotní riziko, pokud se rozbijí. Důvodem je vysoký obsah rtuti, který se při porušení skleněných trubic uvolní do vzduchu. Studii o vlivu žárovek na zdravotní stav uživatelů zveřejnili ve středu vědci z německého Fraunhofer Wilhelm Klauditz institutu.

Množství rtuti obsažené v toxických výparech z rozbitých kompaktních zářivek (CFL) bylo při testech 20krát vyšší, než je povolené množství v uzavřené místnosti. Tyto výpary představují nebezpečí především pro těhotné ženy, novorozence a malé děti.

Podle nařízení Evropské unie se kvůli energetické neefektivitě klasické žárovky s vyšším příkonem postupně vytrácí z obchodů a jsou nahrazovány právě žárovkami úspornými, které ke svému provozu potřebují méně energie a mají delší životnost. Kritikové však často uvádějí, že světlo jimi produkované je mihotavé a slabé, podle některých lékařů může dokonce způsobovat epileptické záchvaty či kožní vyrážky, napsal ve čtvrtek Daily Mail.

Při testu byly použity dvě úsporné žárovky, jedna z nich obsahovala dva miligramy rtuti a druhá pět. Obě byly rozbity po delší době svícení, byly tedy horké. Žádná z nich neměla bezpečností kryt proti rozbití. Podle výpočtů se z nich do ovzduší uvolnilo celkem 7 mikrogamů rtuti na jeden metr krychlový. Maximální povolené množství je přitom 0,35 mikrogramu na stejný objem. Vysoká koncentrace rtuti byla navíc v místnosti zjištěna i po pěti hodinách.

Aspoň vyvětrat

„Obsah rtuti je slabou stránkou úsporných žárovek. Potřebujeme u svítidel takovou technologii, která zamoření rtutí zabrání. Pozitivní a důležitá úspora až o 80 procent ve srovnání s klasickými žárovkami musí jít ruku v ruce s bezpečnými produkty, které neznamenají žádné zdravotní riziko,“ uvedl šéf agentury Jochen Flasbarth.

„Děti a těhotné ženy by měly dávat na rozbití úsporné žárovky obzvláště pozor, v dětských pokojích navíc doporučujeme, aby byly tyto žárovky vybaveny ochranou proti poškození,“ řekl mluvčí agentury. Jak dodal, v případě rozbití úsporné žárovky v místnosti by měl být prostor minimálně na 15 minut vyvětrán.

Britská vláda nicméně na neškodnosti energeticky úsporných svítidel trvá, podle ní nepředstavují žádné zdravotní riziko, ani když se rozbijí.

 

Kontakt

Tomáš Nádeníček

tomasnadenicek@seznam.cz

Vyhledávání

 

Novinky

21.02.2013 22:51

RADA PŘI BODNUTÍ HMYZEM !!!!!!

  Bodnutí včelou, vosou ... dobrá rada :)) Málo kdo ví, jak rychle pomoci člověku a dítěti, aby neotekl po včelím a vosím bodnutí. Platí tato rada i pro alergiky ... mám to mnoho let vyzkoušené !!! Všichni komu jsem tuto radu řekla, žasnou jak to úžasně funguje!!! Když vás bodne tento hmyz,...
27.03.2012 20:28

Zaručený odpuzovač klíšaťat.....

Klistata.pdf   klikni....
14.10.2011 15:32

ZIMNÍ PNEUMATIKY OD LISTOPADU 2011 POVINNÉ!!!!!!

Zimní pneumatiky jsou od listopadu 2011 povinné. Test poradí, kterou vybrat Od prvního listopadu jsou v České republice povinné zimní pneumatiky - za předpokladu, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Jaké pneumatiky vybrat? Napoví test Autoklubu ČR, který testoval v...
01.08.2011 02:52

Jak ušetřit peníze za provoz svého auta

Jak ušetřit peníze za provoz svého auta     Ceny pohonných hmot se neustále zvyšují a podle mnoha odborníků budou v růstu dále pokračovat. Vlastní automobil se proto stává čím dál větší položkou v rozpočtu mnoha rodinných financí. V tomto článku se dozvíte kde všude můžete za provoz...
27.06.2011 19:04

POZOR NA KLÍŠŤATA

Klíšťata jsou v plné aktivitě, hrozí boreliózou a zánětem mozku Za poslední dva týdny dosáhla klíšťová aktivita opakovaně na nejvyšší stupně a v červených číslech by se měla pohybovat i během nejbližších dnů. Stoupá tak i hrozba nákazy. Klíště může kousnutím přenést na svého hostitele klíšťový...

Fotografie použita dle Creative Commons broo_am  EMINA © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode