Spousta malých skutků činí život velkým.

Jak na letní průjmy......

13.05.2009 20:36

Léčba letních průjmů

Poznal to snad každý. Příjemnou letní dovolenou zkomplikoval průjem. Příčina bývá stejná - pobyt v cizím prostředí a mnohdy nižší hygiena při pobytu v přírodě nebo cizí zemi, setkání s cizími mikroorganismy, které způsobí obvykle méně závažnou střevní infekci. Několik dní trvající obtíže pak pokazí kus zaslouženého odpočinku. Průjem je obvykle reakcí na škodlivý podnět. Organismus se zvýšenou činností střev snaží zbavit škodlivin přijatých potravou. Tento článek by chtěl dát tip, jak se na tyto cestovatelské komplikace připravit a čeho se na cestách vyvarovat. U jednotlivých účinných látek jsou uvedeny dostupné léčivé přípravky.

Obecné zásady

V prvé řadě je nutné uvědomit si, že příčinou cestovních průjmů bývá nedostatečně tepelně zpracované jídlo a voda. V teplém počasí se též potraviny dříve kazí a jejich konzumace i po převaření může způsobit zažívací potíže. Proto konzumujte potraviny co nejdříve po přípravě a neskladujte je. Zejména při pobytu v rozvojových zemích nejezte potraviny v syrovém stavu a vodu pijte pouze po převaření. Ovoce a zelenina musí být důkladně omyty nezávadnou pitnou vodou. Zdrojem infekce může být i led přidávaný do chlazených nápojů (samotné limonády jsou většinou vyráběny za přísných hygienických podmínek). Protože i přes hygienická opatření musíme s průjmem na cestách počítat, je vhodné se na něj připravit.

Medicinální uhlí (Carbo medicinalis, Carbocit, Carbosorb, Carbotox)

Osvědčeným prostředkem je staré dobré medicinální uhlí. Má schopnost na sebe vázat různé látky a používá se proto k čištění žaludku a střev od škodlivin. Dobře působí i při nadměrné tvorbě střevních plynů. Užívají se 2-4 tablety vícekrát denně. Tablety se mají buď rozkousat, nebo rozdrtit a rozmíchat ve sklenici vody. Pro jejich absorpční schopnost je třeba počítat s tím, že může snížit až úplně vyrušit účinek současně podaných léčivých přípravků. Proto je při užívání potřeba zachovat časový odtup nejméně jedné hodiny.

Diosmectit (Smecta)

Shodné působení jako medicinální uhlí má i diosmectit. Obsah sáčku se rozmíchá ve sklenici vody a vypije se 2-3x denně. Je vhodný pro užívání zejména u malých dětí.

Sušené léčivé kvasnice (Santax S)

Sušené léčivé kvasnice jsou schopny na sebe vázat některé střevní patogeny a zastavit tak jejich průjmové působení. Přípravek působí také příznivě na stabilizaci střevní mikroflóry a zvyšuje nespecifickou imunitu zažívacího traktu. Užívají se 1-2 tobolky denně, léčba akutního průjmu by měla pokračovat ještě několik dnů po vymizení obtíží. Při prevenci tzv. cestovních průjmů se přípravek začne užívat 5 dnů před započetím cesty a užívá se po celou dobu cestování. Bohužel, tento léčivý přípravek je aktuálně nedostupný.

Cloroxin (Endiaron)

Předpokládáme-li infekční původ průjmu (z jídla, vody apod.), můžeme jej použít jako střevní dezinfekci. Užívá se 3x denně 1 tableta po jídle. Nesmí se používat v těhotenství a při nedostatečné činnosti jater a ledvin. Délka užívání nemá přesáhnout 10 dní. Dětem s tělesnou hmotností nižší než 40kg se nesmí podávat. Může se kombinovat s medicinálním uhlím, ale je třeba pamatovat na časový odstup.

Loperamid (Imodium, Loperon)

Tento přípravek průjem neléčí, ale v akutním stadiu účinně zmírňuje průběh a snižuje ztrátu tekutin. Užívá se 1-2 kapsle maximálně 4x denně. U dětí je dávka poloviční. V současnosti je dostupné také Imodium Plus obsahující navíc simeticon, který umožňuje úlevu od příznaků provázejících průjem, zejména plynatosti. Nesmí se podávat dětem do 6 let, při těžkých krvavých průjmech a při otravách. Rovněž by se neměl užívat v těhotenství a při kojení.

Byliny

Stavivé účinky mají i odvary z rostlinných drog bohatých na třísloviny - kořen nátržníku, nať řepíku, dubová kůra, černý čaj a jiné.

Cestovní průjmy mívají obvykle krátký průběh a zdravý jedinec se velmi brzy zotaví bez vyhledání lékaře. Je však potřeba mít na paměti, že průjem způsobuje velkou ztrátu vody a minerálů, a zabezpečit jejich dostatečný přísun. Pokud průjmy trvají déle než 3-5 dní, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Někdy je při závažném průběhu nutné doplnění velkých ztrát pomocí infúzí během hospitalizace. Ztrátou tekutin a minerálů jsou ohroženy zejména malé děti, staré osoby a oslabení jedinci. U nich je potřeba vyhledat při silných průjmech lékařské ošetření, pokud potíže neustoupí do 24 hodin.

Poznámka závěrem

V tomto článku uvádíme pouze přípravky volně prodejné, které lze použít pro samoléčení nezávažných průjmů. Při závažném průběhu může lékař předepsat i jiné přípravky. Přejeme Vám příjemnou dovolenou a šťastný návrat domů!

 

Kontakt

Tomáš Nádeníček

tomasnadenicek@seznam.cz

Vyhledávání

 

Novinky

21.08.2009 13:25

Firefox 3

  Nový Firefox opravuje desítky chyb, některé z nich jsou kritické Společnost Mozilla uvolnila pro všechny uživatele novou aktualizaci internetového prohlížeče Firefox 3. Ten opravuje neskutečně velké množství chyb, které byli schopni vývojáři u starší verze schopni zachytit. Z celkového...
04.08.2009 20:44

Pozor na KFC.....

Australské děvče ochrnulo po jídle v KFC   Rodiče jedenáctileté australské dívky zažalovali mezinárodní řetězec rychlého občerstvení KFC a požadují odškodné deset miliónů australských dolarů (přes 150 mil. Kč) za to, že jejich dcera po obědě v jedné z jeho restaurací skončila na...
26.06.2009 10:34

Nájemné v roce 2010

Nájmy se od ledna 2010 zvýší až o tisíc korun měsíčně Regulované nájemné od ledna opět v řadě obcí prudce vzroste - o stovky až tisíc korun měsíčně, někdy i více. A to i přesto, že parlament na počátku letošního roku prodloužil pro většinu domácností deregulaci činží o dva roky, tedy do roku...
10.06.2009 07:57

Pozor na falešné plynaře.....

Českem křižuje falešný plynař a okrádá lidi Falešný montér plynáren se pohybuje po celém území republiky a pod záminkou přeměření hlavního uzávěru plynu nebo kontroly plynoměru inkasuje od zákazníků finanční hotovost. Právu to sdělil Jiří Bezděk, tiskový mluvčí společnosti RWE Distribuční...
13.05.2009 20:36

Jak na letní průjmy......

Léčba letních průjmů Poznal to snad každý. Příjemnou letní dovolenou zkomplikoval průjem. Příčina bývá stejná - pobyt v cizím prostředí a mnohdy nižší hygiena při pobytu v přírodě nebo cizí zemi, setkání s cizími mikroorganismy, které způsobí obvykle méně závažnou střevní infekci. Několik dní...

EMINA © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode