Spousta malých skutků činí život velkým.

10 důvodů proč opustit Facebook

 

Možná jste stále nadšenými uživateli této sociální sítě, možná vám ale Facebook začíná čím dál více lézt krkem a připadá vám nudný. Důvodů proč jej opustit je ale více, než by se na první pohled mohlo zdát.

V celosvětovém měřítku využívá sociální síť Facebook více než 300 milionů lidí. Jen v České republice si našel cestu ke zhruba deseti procentům populace. Vypadá to, že je toto číslo vysoké, na druhou stranu kupříkladu v USA využívá různé sociální sítě celá polovina populace. Na začátku, těsně po registraci účtu, čeká uživatele zábava, objevování staronových kontaktů a hraní her. Po čase mohou ale tyto aktivity omrzet, zdržovat od jiných aktivit a často také nudit. Existuje ale mnohem více důvodů, proč Facebook nepoužívat. Nyní se podíváme na ty nejdůležitější.

 

1. Smluvní podmínky jsou jednostranné

Začněme u základů, tedy všeobecných podmínek služby Facebook. Provozovatel může v případě výkonu státní služby dále nakládat s vašimi daty. K údajům se tak může dostat více lidí, než kolik máte v profilu jako přátel. Řešením je zůstat pasivní a nepublikovat více než je nutné. Pokud ale nemáte účet aktuální a pravidelně udržovaný, pak vám mohou dle podmínek účet zrušit. Facebook chrání tedy hlavně sebe, tedy provozovatele a uživatel je nutné zlo, který by měl držet pusu a krok.

2. Osobní údaje o 5% populace jako na dlani

Ať si to uvědomujete, či nikoli, provozovatel sítě Facebook má v rukou unikátní databázi osobních údajů od 300 milionů lidí na světě. Disponuje tak jmény, fotografiemi, daty, zájmy, kontakty i intimními informacemi. Na svá data jsme citliví a přiznat si, že by tato data mohla být zneužita je těžké, ale nikoli nereálné. Účastí na Facebooku dáváte všanc své soukromí.

3. Facebook láká na nechtěné

Marketing této sociální sítě je poměrně krutý a vlezlý. Často jsou uživatelé zmanipulováni do činnosti, kterou by jinak na webu neprovedli. Ať už jde o publikaci fotek, osobních informací, až po veřejné hlásání svých skrytých názorů. Uživatel klepne omylem na Sdílet a už jsou jeho přátelé informováni o tom, co by jim dotyčný jinak neřekl.

4. Nebezpečné aplikace

Na Facebooku je několik tisíc aplikací her či kvízů. Již několikrát se v kuloárech hovořilo o jejich bezpečnosti a dohledu provozovatelů nad jejich etikou a funkčností. U většiny aplikací je nutné sdílet alespoň e-mailovou adresu, někde také bližší informace z profilu. Kdejaký bandita se pak snadno dostanete k datům, ač je uživatel přesvědčen, že žádná data neposkytnul.

 

5. Funkcionalita Facebooku - střídavě oblačno

Kromě toho, že jsou uživatelé ohroženi aplikacemi, jež se na Facebooku vyskytují, tak není ani sám Facebook baštou programátorského umu. Složitost jednotlivých komponent je značná a občas vám nefunkčnost určité části znechutí další setrvání na tomto webu. Nehledě na problematické a pomalé některých sekcí a aplikací v minoritních internetových prohlížečích.

6. Smazání účtu je velmi problematické

Pokud budete chtít někdy Facebook opustit, budete svůj účet moci pouze deaktivovat. Stále vám ale může provozovatel zasílat e-mailové informace. Stále pak budete vystupovat v seznamech vašich přátel včetně vaší fotografie. Jakmile se znovu přihlásíte, jako by se nic nestalo a účet jede dál. Facebook mystifikuje a mlží. Totální smazání účtu můžete provést na této stránce.

 

7. Personalizace Facebooku nic neříká

Jste zvyklí, že si na svých oblíbených webech změníte rozložení ovládacích prvků, barev nebo chování? Na toto u Facebooku můžete jednoduše zapomenout. Ač jde o komunitní síť, nastavení chování a vzhledu jsou minimální, lépe řečeno žádné.

8. Riziko závislosti

Ať chcete nebo ne, Facebook vám začne chybět. O rybičky, farmu nebo mafii se vám o dovolené budou starat přátelé a vy budete trnout, jak vše dopadne. Tak jako na jiné věci, které děláme opakovaně, i na Facebook se dá vypěstovat slušná závislost.

 

9. Trnem v oku zaměstnavateli

Na nejednom pracovišti došlo k blokaci Facebooku. Zaměstnavatelé, potažmo správci sítě zjistili, že zaměstnanci tráví na Facebooku extrémní čas. Zatímco ICQ vás vyruší jen občasně, Facebook dokáže slušně zabrat třeba i polovinu směny.

10. Peníze na pochodu

Utratit peníze lze na Facebooku více než snadno. Nedávno proběhly médii informace o britském školákovi, který utratil rodičům z kreditek na Facebooku jeden tisíc liber. Poplatky za bonusy ve hrách jsou na Facebooku denním chlebem.

Resumé

Jak vidno, důvodů proč Facebook nevyužívat není nijak málo. Pokud nechcete svá osobní data ukládat do centrální databáze a distribuovat dalším zúčastněným subjektům, pak raději svůj účet deaktivujte. Budete-li mít po měsíci pocit, že vám nic z Facebooku nechybí, pak raději smažte účet zcela.

 

Kontakt

Tomáš Nádeníček

tomasnadenicek@seznam.cz

Vyhledávání

 

Novinky

21.02.2013 22:51

RADA PŘI BODNUTÍ HMYZEM !!!!!!

  Bodnutí včelou, vosou ... dobrá rada :)) Málo kdo ví, jak rychle pomoci člověku a dítěti, aby neotekl po včelím a vosím bodnutí. Platí tato rada i pro alergiky ... mám to mnoho let vyzkoušené !!! Všichni komu jsem tuto radu řekla, žasnou jak to úžasně funguje!!! Když vás bodne tento hmyz,...
27.03.2012 20:28

Zaručený odpuzovač klíšaťat.....

Klistata.pdf   klikni....
14.10.2011 15:32

ZIMNÍ PNEUMATIKY OD LISTOPADU 2011 POVINNÉ!!!!!!

Zimní pneumatiky jsou od listopadu 2011 povinné. Test poradí, kterou vybrat Od prvního listopadu jsou v České republice povinné zimní pneumatiky - za předpokladu, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Jaké pneumatiky vybrat? Napoví test Autoklubu ČR, který testoval v...
01.08.2011 02:52

Jak ušetřit peníze za provoz svého auta

Jak ušetřit peníze za provoz svého auta     Ceny pohonných hmot se neustále zvyšují a podle mnoha odborníků budou v růstu dále pokračovat. Vlastní automobil se proto stává čím dál větší položkou v rozpočtu mnoha rodinných financí. V tomto článku se dozvíte kde všude můžete za provoz...
27.06.2011 19:04

POZOR NA KLÍŠŤATA

Klíšťata jsou v plné aktivitě, hrozí boreliózou a zánětem mozku Za poslední dva týdny dosáhla klíšťová aktivita opakovaně na nejvyšší stupně a v červených číslech by se měla pohybovat i během nejbližších dnů. Stoupá tak i hrozba nákazy. Klíště může kousnutím přenést na svého hostitele klíšťový...

Fotografie použita dle Creative Commons broo_am  EMINA © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode