Spousta malých skutků činí život velkým.

Jak ušetřit.....

 

 

 

Dobré rady, jak ušetřit při vaření

Dobře hospodařit lze při vaření nejen s energií a vodou, ale také s potravinami. Stačí k tomu znát pár dobrých rad a triků, a snadno tak můžete ušetřit i několik tisíc ročně.

Největšími "žrouty" peněz bývají v kuchyních chladničky, mrazničky, sporáky a spousta vody se spotřebuje při mytí nádobí. Ale ušetřit lze i na potravinách. Pokud vás několik korun za vajíčko nevytrhne ani před výplatou, možná některé rady a tipy oceníte, když vám doma něco dojde.

Kuchařské triky

  • Při obalování řízků nařeďte hladkou mouku trochou mléka. Maso v těstíčku obalte a pak s ním hned do strouhanky. Nikdo ani nepozná, že jste neměla vejce.
  • Aby se olej při smažení většího množství jídla stále nepřipaloval a vy jste ho nemusela měnit, rozkrojte jednu středně velkou očištěnou mrkev podél, vložte do rozpáleného oleje a nechejte ji tam po celou dobu smažení. Olej se nepřepálí.
  • Chcete-li uvařené jídlo uchovat i pro opozdilého strávníka, zabalte ho v hrncích do ručníků a dejte vše do peřin. Nebudete muset nic ohřívat.
  • Máte v receptu předepsány dva tvarohy, ale nechcete rozhazovat? Babičky nastavovaly tvaroh dvěma nastrouhanými vařenými bramborami. Tvarohovou náplň nastavíte také několika lžícemi vařeného vanilkového pudinku.
  • Chystáte se na polévku s játrovými knedlíčky, ale na játra prostě nezbylo? Zkuste falešné - uděláte je z játrovky, ke které přidáte sůl, pepř, hrubou krupici a vajíčko, vše rozmícháte a utvoříte knedlíčky.
  • Došel vám olej a máte už připravené karbanátky? Stačí, když dno pánve posypete lehce solí, rozpálíte ji a pak do ní naskládáte syrové karbanátky. Budou se smažit jen ve vlastní šťávě, budou nejen chutné, ale také zdravější.
  • Chystáte se na recept, ve kterém byste měli použít víno? Stačí troška octa a dvě rozpuštěné kostky cukru - víno v jakékoli omáčce hravě nahradí.
  • Nemusíte připravovat jíšku z mouky a másla, stačí zbytky ztvrdlého chleba, který nastrouháte, a pokrm jím zahustíte. Hodí se zejména do gulášů a jídel z hovězího masa.
  • Místo mandlí můžete použít do pečiva dýňová semínka, mandle lze nahradit také jádry z meruněk, švestek nebo broskví. Ořechy lze nahradit pšeničnými klíčky, případně "nastavit" osmahnutou strouhankou. Chcete-li na příště uchovat nepřepálený použitý olej, vložte do nádoby, ve které ho budete uchovávat, několik kousků vaječných skořápek.

Plná lednice

Lednička by měla být správně velká. Její prostor je třeba využít alespoň ze sedmdesáti procent, přitom na jednu osobu by se mělo počítat zhruba s padesát až sedmdesáti litry.

Lednička musí stát co nejdál od zdrojů tepla. Pozor na slunce! Ideální nastavená teplota je + 5 stupňů v chladničce a -18 v mrazáku. Pokud byste teplotu ještě snižovali, bude s každým stupněm růst spotřeba energie o několik procent.

Včas odstraňujte námrazu. Stačí totiž pouhé tři milimetry ledu, aby energetická spotřeba chladničky stoupla až o sedmdesát pět procent. Ledničku nikdy zbytečně neotvírejte.

Nedávejte do ní teplé potraviny, ale počkejte, až zcela vychladnou. Pravidelně čistěte těsnění dveří. Pokud dveře chladničky nedoléhají, vniká do ní teplo, a spotřeba elektřiny se tak opět zvyšuje.

Sporák

Nezapomínejte používat pokličky, které zkrátí dobu varu a spotřebu energie až o čtvrtinu. Podle typu sporáku vařte v doporučeném a co nejvhodnějším nádobí. Nejúspornější jsou indukční varné desky. Pro rychlé vaření sáhněte po mnohdy zavrhovaném tlakovém hrnci, který umí snížit spotřebu energie až o padesát procent.

U starších elektrických hořáků je vhodné vypínat je pár minut před dokončením pokrmu. Plotýnka po vypnutí ještě dlouho hřeje. Využijte zbytkové teplo. Vodu na kávu nebo na čaj je lépe uvařit v rychlovarné konvici.

Nalijte do ní pouze takové množství, které na nápoj budete potřebovat. Pokud vám přesto voda zbude, zalijte si květiny. Toasty a topinky připravujte v toastovačích a topinkovačích. Na pánvi na sporáku budete potřebovat olej a více energie.

Tip: Pokud máte odběr energie nastaven na levnější noční proud, určitě ho maximálně využívejte. Myčka klidně může pracovat, když vy spokojeně spíte.

Máte v plánu koupit si nový kuchyňský spotřebič, který zároveň bude šetřit energii? Ptejte se u prodejců, do jaké energetické třídy patří. Nejvíce šetřivé jsou výrobky třídy A a A+.

Voda

Vodné a stočné rovněž není malou položkou v měsíčním rozpočtu domácnosti. Ovšem s vodou se dá šetřit celkem dobře, protože při jejím využívání všichni velmi plýtváme.

Ke kuchyňskému dřezu si pořiďte pákovou baterii, kterou rychleji a lépe dokážete regulovat správnou teplotu vody. Při mytí nádobí naplňte plnou myčku, máte-li méně kousků a oplachujete je v ruce, napusťte vodu do dřezu.

Nikdy nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ušetříte tak až sedmdesát procent vody. Pořád platí, že myčka je sice celkem vysoká jednorázová investice, ale ve finále je mnohem úspornější než mytí nádobí v dřezu. Kapající kohoutky ihned opravte.

 

Za elektřinu může ušetřit každý.....

 

Snížit spotřebu elektřiny je možné v každém ročním období. Některá úsporná opatření vyžadují finanční investici, u jiných stačí jen změna spotřebitelského chování. Ušetřit ale může každý.

• Snažte se o co nejpřesnější dimenzování ohřevu. Bojler nepřehřívejte (doporučená max. teplota je 65 °C), průtokový ohřívač nastavujte na teplotu sprchování a výstupní vodu již nemíchejte se studenou.

• Přes noc zatahujte jak závěsy, tak i případné venkovní žaluzie - omezíte tím tepelné ztráty okny, a tím zbytečnou spotřebu energie.

• Záleží samozřejmě také na obvodových konstrukcích i na způsobu vytápění a větrání domu. Právě volbou obvodového zdiva rozhodnete o kategorii svého domu. Je jen na vás, jaký energetický standard si pro svůj dům vyberete. Více informací najdete zde.

• Vybírejte pouze kvalitní světelné zdroje ve specializovaných obchodech. Kvalitní úsporné zářivky mají delší životnost, lepší podání barev i odolnost vůči častému spínání.

• Omezujte zbytečné stálé svícení (např. na chodbách) nebo dekorativní osvětlení.

• Halogenová svítidla pro dekorativní osvětlení výrazně zvyšují spotřebu elektřiny a mají relativně krátkou životnost.

• Místo klasických žárovek používejte kompaktní zářivky – mají 5x menší spotřebu a až 15x delší životnost.

• Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení (koupelna, WC, šatna).

• Vybírejte spotřebiče s co nejnižší spotřebou v klidovém režimu (STAND BY). Pokud má spotřebič vypínání nejenom na dálkové ovládání, ale i centrální vypínání, nezapomínejte na kompletní vypnutí spotřebiče, když jeho služby nevyužíváte.

• Při pečení pomocí horkého vzduchu nepředehřívejte troubu.

• Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou – dochází k plýtvání vodou i elektřinou na ohřev.

• Perte prádlo při nižších teplotách, předepírání používejte jen v nutných případech. Využívejte především krátké prací programy, šetří nejvíc energie.

• Prádlo pro sušení je vhodné předem vytřídit. Vhodnost použití sušičky musí být od výrobce vyznačena symboly na štítku prádla. Podstatný je také materiál - zvlášť sušte bavlněné nebo lněné oblečení, odděleně syntetické a snadno udržovatelné, jako jsou blůzy, košile a jiné.

Tipy, jak ušetřit za elektřinu při používání chladničky

• V chladničce je potřeba průměrná teplota + 5 °C, v mrazničce – 18 °C. Při každém stupni dolů se spotřeba elektřiny navýší o 6 %.

• Nenechávejte dveře ledničky dlouho otevřené. Pořiďte si model s alarmem, který informuje o nedovřených dveřích.

• Neumisťujte chladničku blízko zdrojům tepla (sporáku či radiátorům) ani na příliš osluněná místa.

• Nezapomínejte také na okolní teplotu - za každých stupeň nad 20 stupňů Celsia vzroste spotřeba energie přibližně o dalších šest procent a ve výsledku můžete zaplatit o více jak sto korun ročně navíc.

• Ledničku umísťujte minimálně 1 – 2 cm ode zdi, aby se „naražením“ na stěnu neomezoval její výkon.

• Vinu na zvýšené spotřebě energie nese i vysoká námraza. Je-li vyšší než 5 mm, zvyšuje se spotřeba energie o 30 %. Nezapomeňte tedy odmrazovat (pokud model nemá tuto funkci automatickou).

 

Kontakt

Tomáš Nádeníček

tomasnadenicek@seznam.cz

Vyhledávání

 

Novinky

25.12.2010 18:26

Pozor na úsporné zářivky

Úsporné žárovky představují zdravotní riziko, hlavně pro těhotné a děti Kompaktní zářivky, někdy označované jako úsporné žárovky, brzy jediný možný zdroj osvětlení, jaký bude možné v obchodní síti kvůli nařízení Evropské unie běžně koupit, představují podle odborníků značné zdravotní riziko,...
25.09.2010 23:11

...a zase si budem utahovat opasky!!!!!!

Přehled, jak se budou příští rok utahovat opasky…. Vláda po svém středečním jednání, které se protáhlo dlouho do noci, odsouhlasila řadu finančních omezení v rámci mohutného utahování opasků. To se dotkne v příštím roce obyvatel i firem. Pokud jde o stavební spoření, klesne státní podpora na...
24.05.2010 00:01

Programy od Microsoftu zdarma

Programy od Microsoftu zdarma Na speciálním portálu www.microsoft.cz se zájemci mohou s bezplatnými produkty podrobněji seznámit a rovnou je také vyzkoušet. Nabídka je to poměrně zajímavá a rozsáhlá. K dispozici je 150 programů. Společnost Microsoft dnes představila nový internetový portál s...
10.05.2010 20:03

MOTORKÁŘSKÁ SEZONA JE V PLNÉM PROUDU

MOTORKÁŘSKÁ SEZONA JE V PLNÉM PROUDU!!!!!!!                         Téměř každý desátý člověk, který v loňském roce zahynul při dopravní nehodě, byl motocyklista. Řidiči motocyklu by si měli uvědomit, že patří k...
03.03.2010 11:21

JAK PŘEDCHÁZET NEJEN PRASEČÍ CHŘIPCE?

JAK PŘEDCHÁZET NEJEN PRASEČÍ CHŘIPCE?     Jak se vyhnout nákaze virem nejen H1N1? Radí doktor Vinay Goyal, endokrinolog s 20letou praxí a vedoucí oddělení nukleární medicíny v jedné z velkých indických nemocnic. Jedinými možnými místy, kudy se chřipka může dostat do našeho těla, jsou...

EMINA © 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode